Kolem desítky tisíc obyvatel má u nás hodně měst, ovšem málokteré z nich je proslulé tak, jako Litomyšl. Festival Smetanova Litomyšl, pojmenovaný po zdejším rodákovi, Božena Němcová, Alois Jirásek, Josef Váchal, renesanční zámek a kostely, nádherné klášterní zahrady nebo náměstí s radnicí – historie spjatá se slavnými osobnostmi, krásné památky a bohatý kulturní program každoročně přilákají tisíce návštěvníků.
Vůbec se těm lidem nedivím, každý se může na vlastní oči přesvědčit, jak nádherná Litomyšl je. Velkou zásluhu na tom mají Městské služby Litomyšl, které se o město pečlivě starají.
„Nejvíce je samozřejmě známý hudební festival, jenže tady se pořád něco děje, vlastně od začátku dubna až do konce září. Na trávníkách v okolí centra bývá spousta lidí. Nejde jen o návštěvníky akcí, rády tam tráví čas i třeba místní rodiny s dětmi. Proto tyto intenzivní plochy sečeme častěji, například klášterní zahrady i dvakrát do týdne. Speciální péči samozřejmě vyžaduje i fotbalové hřiště,“ přibližuje údržbu městské zeleně ředitel služeb Karel Kalousek.
O své zkušenosti se podělili provozní technici Josef Beránek (vlevo), Michal Kopecký a prodejce techniky Lukáš Václavek (vpravo)
První sekáč před deseti lety
Proto i ty nejvytíženější trávníky vypadají pořád dobře. Sečou je traktory John Deere X950R.
„První jsme si pořídili v roce 2015,“ ukazuje mi tabulku se stroji ve službách Litomyšle provozní technik Josef Beránek.
„V provozu se jich vystřídalo už šest. Teď máme čtyři – dva na údržbě veřejné zeleně ve městě a dva na sportovištích. Od letoška ale bude sekat fotbalové hřiště, klášterní zahrady a plovárnu nová vřetenovka John Deere 2653B, která má dorazit koncem dubna.“
Čelní mulčovač
O okrajové části města se stará čelní žací stroj John Deere 1580 s mulčovačem Agritec.
„Letos už pojede čtvrtou sezónu. Používáme ho tam, kde můžeme nechat trávu trochu přerůst,“ doplňuje svého kolegu provozní technik Michal Kopecký. Na mulčovači je ostatně hned na první pohled znát, že rozhodně nezahálí.
Čelní žací stroj John Deere 1580 nese vpředu mulčovač Agritec, traktor John Deere X950R při sečení sbírá hmotu do koše s objemem 650 litrů a výškovým výsypem
Z osmi na čtyři
O údržbu kolem cest a chodníků se starají dva traktory John Deere řady 3R. Model 3033R byl vlastně prvním strojem značky, který si Městské služby Litomyšl pořídily.
„Potřebovali jsme traktor pro práci s cepákem a na zimní údržbu chodníků,“ vzpomíná Karel Kalousek.
„Byli jsme s ním spokojeni, jenže i když jel vlastně pořád, stejně nestíhal. Tak jsme pořídili druhý.“

První z traktorů John Deere řady 3R už je v Městských službách Litomyšl deset let
Zatímco starší z traktorů už nyní bývá nasazen spíš jako doplňkový pomocník, novější John Deere 3045R s příkopovým ramenem a mulčovačem Ferri pracuje celoročně.
„Oba traktory nám ušetří dost pracovních sil i nákladů,“ hodnotí přínos techniky Karel Kalousek.
„Dřív jsme na dosekávání těchto ploch potřebovali osm lidí, teď si vystačíme se čtyřmi,“ doplňuje.
Traktor John Deere 3045R udržuje plochy kolem silnic příkopovým mulčovačem Ferri
Starší z obou traktorů vyjel začátkem dubna před halu ještě nastrojený zimním nářadím – s radlicí vpředu a sypačem vzadu.
„Tuhle zimu jsme ho moc nevyužili, jestli vyjel třikrát, čtyřikrát, když bylo namrznuto. Pořádnou nadílku sněhu jsme vlastně měli jen jednou,“ počítá výjezdy během uplynulé zimy Josef Beránek. Teď se traktor odstrojí a chopí se ramenového plotostřihu.
„Kromě něj může pracovat i s příkopovým ramenem, dle potřeby v dané sezóně,“ dodává Josef Beránek. Oba komunální traktory mulčují menší plochy, na které se nevejde větší příkopové rameno Kuhn v soupravě s traktorem John Deere 5085M. Ten se kromě mulčování využívá i v zimě – s radlicí v zadním závěsu na odhrnování sněhu.
300 hektarů ročně
„Když sečteme všechny opakovaně sečené plochy ve městě i v integrovaných obcích, dostaneme se za rok zhruba na 300 hektarů,“ vychází úctyhodné číslo Josefu Beránkovi.
„Technicky i personálně jsme dnes město schopni bez problémů obsloužit – a to s tím, že ty plochy sečeme většinou častěji, než požaduje smlouva s městem. Každý stroj má svého řidiče, a ten se o něj stará jako o svůj,“ dodává Karel Kalousek.
„Když započítám i novou vřetenovku, nemáme potřebu další techniku pořizovat. Už ji budeme jenom obměňovat.“
Zpátky jako hnojivo
Všechny čtyři žací traktory John Deere X950R jsou vybaveny sběrným košem na 650 litrů s výškovým výsypem. Posečenou hmotu vysýpají do kontejnerů, které se následně vozí do kompostárny. Tam se smíchá s ostatním bioodpadem navezeným občany města nebo z okolních obcí v rámci mikroregionu. Kompostárnu provozují rovněž Městské služby Litomyšl. Vlastně jde o velké vyasfaltované plochy, na kterých kompost zraje.
„Divil byste se, co všechno lidi dokážou do kontejnerů naházet,“ povzdechne si Karel Kalousek.
„Jednou tam chlapi našli třeba sedací soupravu. Tak jsme jim ten kontejner zase odvezli zpátky, ať si ho vytřídí. Našim cílem je vrátit kompost z veškerého bioodpadu zpět na městské plochy jako hnojivo. S vleky za auty si pro něj naučili jezdit i místní.“

Velký traktor John Deere 6115M (vlevo) zpracovává svezený bioodpad drtičem Ecogreen. Traktor John Deere 5085M (vpravo) pracuje v soupravě s příkopovým ramenem Kuhn nebo v zimě se vzadu nesenou radlicí
Velké hromady z vysypaných kontejnerů nejdříve zpracovává souprava traktoru John Deere 6115M s drtičem Ecogreen. Bioodpad si naloží hydraulickou rukou, nadrtí a vynášecím dopravníkem vysype na zpevněnou plochu do dlouhých řad, v nichž kompost zraje.
„Průběžně pomocí sond sledujeme, jakou má teplotu a vlhkost, v případě potřeby ho překopáváme nebo kropíme,“ ukazuje na vyrovnané řady Michal Kopecký,
„hotový může být za čtyři až šest měsíců, záleží na ročním období, počasí a dalších podmínkách.“
V poslední fázi odebírá vyzrálý kompost z řad kolový nakladač Kramer, který ho sype do prosévačky ZAGO. Ta oddělí větší části a výsledný prosetý kompost je připravený k použití.
Patří k největším
Nakladač Kramer 30.8T do Litomyšle dodala, stejně jako techniku John Deere, firma STROM Praha.
„Nejde o klasický kloubový nakladač, jeho kola jsou řízena přímo na nápravách, takže je při práci stabilnější,“ vyzdvihuje hlavní přednost stroje stroj Lukáš Václavek, regionální prodejce firmy STROM.
„V oblasti komunální techniky patří Litomyšl k našim největším zákazníkům. Servis zajišťujeme přímo tady na místě, samozřejmě i po záruce. Stačí se pořádně podívat, nejenom veřejné prostory, ale i všechno ostatní tu mají opravdu vyladěné, aby to nějak vypadalo. Jsem hrdý na to, že právě tady k tomu používají naši techniku.“
Veškerý zpracovaný bioodpad se vrací na plochy městské zeleně jako přírodní hnojivo