Technologie jako navigace a sekční kontrola nejen zvyšují efektivitu využití strojů, ale také optimalizují spotřebu vstupů. Zároveň poskytují přesná data o nákladech a jejich využití v praxi. O své zkušenosti s implementací moderních technologií se podělil Viktor Suchý, agronom Zemědělského družstva Mečeříž.
RTK stanice: Preciznost na prvním místě
„Náš podnik hospodaří na 4300 hektarech s různorodými podmínkami, od rovných až po svažité pozemky, které spadají do erozně ohrožených,“ představuje podmínky hospodaření ZD Mečeříž agronom Viktor Suchý. V podniku aktuálně využívají 6 sklízecích mlátiček a více než 10 traktorů John Deere včetně vlastní RTK sítě.
„Pozemky nad 30 hektarů dělíme třímetrovými pásy, které chceme meziročně zachovávat na stejných místech – stejně jako kolejové řádky. To byl první z důvodů, proč jsme se rozhodli pro vlastní RTK síť. Pořizovací náklady jsou sice vysoké, ale při naší výměře a počtu přijímačů nám to dávalo smysl.“

Viktor Suchý, agronom ZD Mečeříž

Přestože ZD Mečeříž hospodaří na Mladoboleslavsku, velká část pozemků v okolí hlavního střediska v Dolním Slivně je erozně ohrožena, což bude do budoucna znamenat větší využívání pásového zpracování půdy
Vlastní RTK síť se osvědčila při přípravě půd, setí i aplikaci hnojiv, kde zajišťuje jednotné linie.
„Máme tu převážně roviny, ale dost pozemků je svažitých. To byl další důvod, proč jsme šli do vlastní RTK stanice. Do budoucna budeme muset začít s pásovým zpracováním půdy, zejména před setím cukrové řepy a kukuřice,“ říká Viktor Suchý.
Sekční kontrola: Úspora a méně překryvů
V roce 2023, kdy ceny minerálních hnojiv prudce vzrostly, se v družstvu rozhodli pro pořízení dvou nových moderních rozmetadel Kuhn Axis 50.2 H EMC W.
„Díky sekční kontrole se automaticky zapínají a vypínají jednotlivé sekce, což minimalizuje překryvy a šetří hnojivo. Jen za první sezónu se jedno rozmetadlo zaplatilo, druhé pak v následujícím roce,“ hodnotí investici Viktor Suchý.
„Celkově nám tato technologie snižuje spotřebu hnojiv přibližně o pět procent, což při naší výměře znamená značnou finanční úsporu.“

Investice do moderních rozmetadel minerálních hnojiv přinesla úsporu nákladů
AutoTrac a sdílení dat na poli
Navigace John Deere AutoTrac zajišťuje nejen pohodlí obsluhy, ale i vyšší efektivitu práce strojů. Snižuje únavu obsluh, zrychluje práci a minimalizuje překryvy.
„Díky sdílení dat mezi stroji jsme schopni optimalizovat práci, například při jarním přihnojování – jedna souprava objede souvrať a druhá už pracuje na hlavních částech pole. Stroje se vzájemně synchronizují a zefektivňují provoz,“ dodává Viktor Suchý.

U dvojice traktorů 6R využívají funkci Sdílení dat na poli, které zefektivňuje práci při více strojích na pozemku
Pasivní navádění: Snížení přesevů
Dalším krokem k vyšší efektivitě bylo zavedení pasivního navádění u secího stroje.
„Dříve jsme při setí souvratí často přesívali, protože nám chyběly znamenáky. Pasivní navádění tento problém vyřešilo a přesevy jsme snížili z cca 0,36 na 0,06 hektaru na jeden hektar. To při naší výměře znamená úsporu 7 tun osiva ročně jen při setí souvratí,“ uzavírá Viktor Suchý. Zvýšená efektivita secí soupravy tak umožnila zvládnout zasít přes 120 hektarů denně a eliminovala potřebu druhé soupravy.

Traktor John Deere 8R 340 se secím strojem o záběru 12 metrů vč. pasivního navádění, které usnadňuje nejen setí souvratí

Dvě z celkových šesti sklízecích mlátiček John Deere, které sklízí v ZD Mečeříž