"Rád bych se s vámi podělil o své zkušenosti s provozem sklízecí mlátičky John Deere S785i. V oblasti poskytování zemědělských služeb podnikám od roku 2018, ale s kombajny mám zkušenosti už od roku 2010. Začínal jsem s vytřasadlovými a rotorovými mlátičkami od různých výrobců, až jsem se rozhodl pro axiální mlátičku John Deere, což považuji za správný krok," říká Petr Vykoukal.
První rok se Skem: předsudky stranou
Začátky byly divoké. Kamarádi ze služeb mi povídali o „míchačce“ a „secím stroji“, ale nenechal jsem se odradit a šel do toho. Pro mě platí, že kombajn se musí naučit „chodit“, a obsluha je klíčová – 90 % úspěchu záleží na ní.
Kombajn dorazil na dvůr, a ještě před odjezdem na Slovensko jsem si na pozdní odpoledne naplánoval zkoušku nasazení lišty, abych předešel případným komplikacím na poli. K mému překvapení vše probíhalo hladce. Lišta sedí na dvou bodech, což toleruje i drobné chyby při nájezdu na vozík, ale především při sundávání. Takto jsem si provedl školení „na sucho“. Pár dní před odjezdem jsme absolvovali školení na středisku firmy STROM, kde jsme získali základní informace o údržbě a nastavení mlátičky, ale i několik tipů, které jsem později využil.
První velkou zkouškou byla 400 km dlouhá cesta na Slovensko, kterou jsme se širokým strojem zvládli bez problémů. Po příjezdu a dotankování jsme místo odpočinku rovnou zamířili do ječmene. První den s novým strojem jsme si nebyli jisti nastavením, a proto jsme požádali specialistu z firmy STROM o pomoc. Ten nám na dálku pomohl doladit nastavení stroje prostřednictvím bezdrátového připojení k displeji. Díky tomu jsme první den úspěšně dokončili, a za to mu patří velké poděkování.
Jak žně pokračovaly, mlátička mě každým dnem více překvapovala, a věděl jsem, že jsem neudělal chybu, když jsem dal důvěru axiální mlátičce John Deere. Po pěti dnech žní bylo na počítadle 210 ha, což považuji za velmi dobrý výkon. Když nastaly ideální slovenské podmínky, drželi jsme se slíbené průchodnosti 70 t/hod při spotřebě 14,4 l/ha. Nutno podotknout, že nejsem produktový specialista John Deere. Samozřejmě jsme sklízeli i ležatou zelenou pšenici, kde spotřeba stoupla až na 32 l/ha. Ale tak to prostě je. Chtěl bych také pochválit Zdeňka Šmída, který nás na Slovensko přijel navštívit a pomohl nám vyjasnit několik věcí ohledně nastavení mlátičky, aby jela podle našich představ.
Žně pokračovaly v Čechách, kde spotřeba stoupala a výkon klesal kvůli menším výměrám pozemků. Místo efektivního sklízení jsme často „pálili“ naftu a kroužili kolem remízků, ale to už k tomu patří. Sezónu jsme tedy uzavřeli s 1 000 ha a 2 850 najetými kilometry.
Druhý rok se Skem aneb pokračování úspěšného příběhu
Druhý rok se sklízecí mlátičkou John Deere S785i probíhal v mnohém podobně jako ten první, ale přinesl také několik změn, které výrazně ovlivnily jak výkon, tak pohodlí při práci. Sezóna začala tradičně a s nadějí, že zkušenosti z minulého roku přeneseme i do tohoto.
Na začátku sezóny jsme provedli důležitou změnu – vyměnili jsme lištu. Po zkušenostech z předchozího roku, kdy jsme sklízeli za velmi těžkých podmínek a čelili výzvám při práci v ležácích, jsme se rozhodli pro flexi lištu John Deere FD735. Ta lépe vyhovovala našim potřebám. Důvodem pořízení flexiny nebyla pouze lepší práce v ležatém porostu, ale také pásová koncepce, díky které se výrazně zlepšila průchodnost a komfort při práci. Ačkoli s pořízením takové lišty přichází to, co majitelé všech flexi lištu znají‘’ Vy máte flexinu? Pojďte nám vysekat ty nejhorší ležáky.’’ Lišta nám přinesla nejen lepší výkony při sklizni ležatých porostů, ale také prodloužila sklizňovou sezónu o sklizeň sóji.
Sezónu jsme opět začali přejezdem na Slovensko, kde panovaly ideální podmínky. Lišta jiné koncepce se ukázala jako velký krok vpřed a my jsme se mohli soustředit na ladění stroje. I tento rok jsme opět dosahovali skvělých parametrů. I tak jsme však čelili náročným podmínkám, jako byla dlouhá a zelená pšenice, což se podepsalo na spotřebě i výkonnosti.
Po několika týdnech jsme se vrátili do Čech, kde nás čekaly menší pozemky a složitější terény. Byla to trochu „bojovka“, protože farmář, k němuž jsme jezdili rovnou ze Slovenska, si pořídil novou mlátičku John Deere X9, a tak nám nezbylo tolik hektarů, jako v předchozím roce. O to lepší to bylo po hlavních žních, kdy jsme díky flexině zvládli téměř 250 hektarů sóji. Sklízeli jsme také bojínek, svazenku, pohanku a len, což nám pomohlo zlepšit naše dosavadní výkony, ale i zkušenosti. Nakonec byla sezóna úspěšnější než ta první.
Na konci sezóny jsme dosáhli výkonu 1073 ha, přičemž jsme ujeli přibližně 3000 km. Spotřeba i výkon kolísaly v závislosti na konkrétních podmínkách, ale opět jsme zaznamenali vysokou spolehlivost stroje, ale i servisu. Při podzimní sklizni došlo k poruše způsobené vniknutím kamene. Oprava byla náročná, ale díky rychlému dodání dílů do rána druhého dne – a to ještě na středisko, které není naše domovské – jsme vše stihli opravit bez ztráty kytičky. Kombajn John Deere S785i se osvědčil nejen v těžkých podmínkách, ale i při běžné práci na českých polích.
Jsem přesvědčen, že naše rozhodnutí pořídit si John Deere byla správná volba, a to mě utvrdilo v tom, že tento stroj není jen začátek, ale i správný krok pro naši budoucnost.